PŘEDPOSLEDNÍ TRENÉRSKÝ WORKSHOP TÉTO ZIMY ÚSPĚŠNĚ ZA NÁMI

News photo
Author avatar

Matěj Chalupný

24. února 2025

ADMINISTRATIVA

Třetí ze čtyř trenérských workshopů, které se pro trenéry a manažery tuzemských bikrosových klubů letošní zimu pořádají, včera v sídle Českého svazu cyklistiky proběhl. Oproti předchozím dvoum byl tento přeci jen něčím odlišný. Hostem dopolední části byl mentální kouč a hokejový trenér Jakub Vopálka, MSc., který nám poskytl větší vhled do mentální přípravy jezdců.

 

Snad všichni jsme se ve sportu či běžném životě setkali se situacemi, kdy jsme čelili enormnímu stresu, nejistotě a cítili, že nás tělo a mysl neposlouchá. Každý se s tím vyrovnává po svém, ale ne vždy to přináší takový efekt, který bychom si přáli. Nejen o tomto byla Jakubova přednáška.

 

Jedním z témat byla například podpora. Ta se skládá ze tří komponent, a sice důvěry, respektu a komunikace. Především komunikace někdy bývá tak trochu opomenuta a přitom se ukazuje být obrovským faktorem, který přináší pozitivní výsledky. Komunikace trenéra se sportovci (např. důlěžitost zpětné vazby), ale také komunikace trenéra s rodiči, kteří jsou ve sportu, a především v bikrosu, nenahraditelnou součástí. Trenér jim tak může vysvětlit své metody, postupy a důvody, proč co jak dělá. V předchozím odstavci jsem zmínil slovo stres. Co s ním? Jak mu čelit? Vyzkoušeli jsme si různé techniky dýchání (box breathing, double breath), které člověku pomáhají se uklidnit, zklidňují návaly záchvatu a navozují stav, který nám pomáhá fungovat lépe a s čistší myslí. V našem sportovním světě třeba předstartovní situace.

 

Dále jsme se bavili o emocích či vývojových fází člověka. Jak vlastně dítě vnímá svět, čeho je v daném věku schopno a na co má naopak ještě ve svém vývoji čas. 

 

Odpolední blok byl věnován systémovým novinkám našeho webu v přihlašování na závody, na které poté Lukáš Tamme navázal svou přednáškou o materiální stránce bikrosu. Na základě zkušeností, které se svými trenéry v oddílu v Praze-Řepích konzultoval, přišel s tabulkami, podle kterých lze lépe odhadnout optimální rozměry kol pro každého jezdce (ať už se bavíme o samotném rámu, velikosti převodu či délce klik). Tento materiál může být vhodný například pro začínající bikrosaře. Důraz padl nejen na správné velikosti, ale také na pravidelný servis a údržbu svého kola!

 

Závěr byl věnován brainstormingu, kde zazněly různé nápady a tipy, jak posunout úroveň naších jezdců. Doufejme, že v této diskuzi budeme brzy pokračovat.

 

Následující víkend je na programu poslední workshop, tentokrát se španělským trenérem Alejandrem Alcojor Ramosem. Místo konání opět sídlo ČSC, Praha-Motol.